Najgorsze co może się stać to spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.
Wydaje nam się to bardzo nieprawdopodobne i odległe, jednak prowadząc pod wpływem alkoholu ryzyko takiego zdarzenia bardzo wzrasta, a nasza odpowiedzialność jest przesądzona.


Jeżeli spowodujesz wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym będąc pod wpływem alkoholu grozi Ci kara do 12 lat więzienia. Sąd może też wydać dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
To niecałe 20 sekund, a może nas ustrzec od tragedii na drodze.


Wyobraźmy sobie miły wieczór. Po imprezie, podczas której wypiłeś tylko kilka drinków wsiadasz do samochodu by wrócić do domu.
Wiesz, że jesteś trochę wstawiony więc starasz się jechać ostrożnie i zgodnie z przepisami.
A jednak masz pecha – patrol policyjny postanowił Cię skontrolować.


Dmuchasz w alkomat, który jednoznacznie pokazuje – przekroczyłeś limit alkoholu w wydychanym powietrzu (czyli 0,1 mg w dm3 w wydychanym powietrzu lub 0,2 promila stężenia alkoholu we krwi).Oznacza to, że dopuściłeś się wykroczenia za które grozi Ci grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat. Jeżeli poziom alkoholu we krwi jest większy i przekracza 0,5 promila popełniłeś przestępstwo, a co za tym idzie grozić Ci będzie pozbawienie wolności do 2 lat, nie będziesz też mógł prowadzić samochodu nawet do 10 lat.


Nikt z nas nie chciałby żyć z winą za odebranie życia lub zdrowia drugiemu człowiekowi. Nieznajomej osobie, innemu kierowcy, pieszemu, rowerzyście… ale również komuś, kto siedzi zazwyczaj obok ciebie na siedzeniu pasażera, ktoś kogo znasz i na kim Ci zależy…
Cierpienie, ból i pustka, bezsilność oraz niemożność odwrócenia wydarzeń. Wieczne pytanie: Dlaczego?!?.

JAK WIELE MOŻE CIĘ KOSZTOWAĆ TE KILKA DRINKÓW ZA KIEROWNICĄ?
PRACĘ, WIĘZIENIE, KALECTWO, A NAWET ŻYCIE - TWOJE LUB INNYCH!


- zakazy - każda osoba skazana przez sąd jest wpisana w Krajowy Rejestr Karny - konsekwencje: nie dostaniesz pracy w ochronie, służbie cywilnej, wojsku, policji; nie będziesz mógł zostać radnym; możesz nie dostać kredytu; nie dostaniesz wizy do niektórych krajów; jeżeli prowadzisz firmę nie będziesz mógł wziąć udziału w niektórych przetargach

- zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do 12 lat

- grzywna sięgająca do 720 000 zł w razie spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym